CO warto wiedzieć o pożyczkach pozabankowych – chwilówkach

Pożyczki pozabankowe bardzo często są porównywane do kredytów bankowych, chociaż jest to całkowicie odmienny standard usług finansowych. Można zaryzykować stwierdzeniem, że pożyczki – w przeciwieństwie do kredytów – są przeznaczone dla masowego odbiorcy. Wniosek ten bierze się stąd, że oferta różnych pozabankowych firm pożyczkowych  jest bez problemu dostępna dla rozmaitych grup klientów. Wśród nich znajdują się między innymi ludzie zadłużeni, bezrobotni, z negatywną historią w Biurze Informacji Kredytowej, mało zarabiający etc.

Do tego jeszcze trzeba doliczyć firmy, które z pewnych względów nie mogą zabiegać o kredyt w banku (za krótki staż, za małe obroty etc.). Niektórzy zadadzą w tym momencie pytanie o sens udzielania pożyczek wspomnianym powyżej podmiotom, skoro zachodzi niemałe ryzyko, że dług nie zostanie spłacony. Jak się jednak okazuje, instytucje pozabankowe nieźle na tym zarabiają. Ich klienci też czerpią z tego tytułu korzyści, ponieważ ze środków finansowych skorzystać mogą w każdej chwili, w której jest im to potrzebne – bez skomplikowanych formalności i bez biurokracji.

Podobnie jednak jak i kredyty, pożyczki pozabankowe mogą stać się przyczyną problemów natury materialnej. Dzieje się tak wówczas, gdy klient nie potrafi korzystać z nich z umiarem. Wiadomo, że każda pożyczka czy kredyt generują koszty, którymi budżet domowy jest obciążony w mniejszym lub większym stopniu, w związku z czym im więcej takich zobowiązań, tym większe też prawdopodobieństwo, że pojawią się kłopoty ze spłatą.

Coraz więcej polskich rodzin ma poważne problemy z finansowaniem wszystkich swoich potrzeb, których w miarę upływu czasu przybywa. Nie wszystkie wydatki da się tymczasem ograniczyć czy też zupełnie wyeliminować.

Szczególnie uciążliwe są sytuacje wymagające wyłożenia większej ilości gotówki – niespodziewana choroba, komunia dziecka i tym podobne. W takich okolicznościach nie ma po prostu opcji, żeby nie zapłacić. Jak sobie jednak z tym radzić, skoro domowy budżet i tak już pęka w szwach?

Możliwości jest parę. O wsparcie można poprosić przyjaciół lub rodzinę, ale jak wiadomo, w praktyce to nie zawsze się sprawdza. Kredyt samochodowy dla osób zadłużonych w banku to też jakieś rozwiązanie, ale nie ma co się łudzić – nie każdemu zostanie przyznany, a wymagania banków wobec swych potencjalnych klientów są dzisiaj bardzo wysokie. Możemy też szukać pomocy w firmach pożyczkowych. Gotówkowa pożyczka pozabankowa dla wielu osób jest jedynym sposobem na zdobycie potrzebnych pieniędzy. Tego typu pożyczki są pożyczkami bez bik – czyli bez weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej.

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych produktów finansowych, tak i tutaj powinniśmy być w stu procentach przekonani co do naszej decyzji. Niestety, zdarza się bowiem i tak, że pod firmy pożyczkowe podszywają się zwykli oszuści, dlatego najbezpieczniej jest stawiać na firmy znane i sprawdzone, by nie paść ofiarą czyichś manipulacji. Wybór oferty pożyczkowej musi być zatem przemyślany – nie należy się z tym spieszyć. Koniecznie też trzeba uwzględniać własne możliwości finansowe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*